Suur rõõm on teatada, et Eesti Kultuurkapital Põlvamaa ja Võrumaa ekspertgrupid on toetanud meie liikmeid stipendiumitega ja see võimaldab neil osaleda erinevatel välisvõistlustel või ettevalmistavates laagrites.
Põlvamaa ekspertgrupp andis toetuse tantsusportlastele Delisa Põld, Kirsti Adoson ja Evert Markus Sirendi ning Võrumaa ekspertgrupp on järjepidevalt toetanud Melani Väitsa arengut. Stipendiumid on suureks abiks osalemisel erinevates ettevalmistavates laagrites või koolitustel ning välisvõistlustele minekuks.

Võrumaa ekspertgrupi toetuste abil on breiktantsija Melani Väits katnud välisvõistluste kulusid ning ennast oma eesmärkidele järjest lähemale viinud.
“Möödunud hooajal oli mitmeid võistluseid ja treeninguid välismaal, näiteks Inglismaal, Sloveenias, Itaalias. Praegu on samuti välismaa võistluste tippaeg ning suur osa neist ootab ees augustis. Välisvõistlustel käimine pole lihtne, vaid pigem kallis lõbu, mis vajab pikalt ette planeerimist,” selgitab Melani. Peamiste kulude hulka kuuluvad transport, majutus, osalustasud, festivalide pääsmed, koolitused jms.
“Üks toetus katab ära osaliselt ühe reisi. Mul on praegu tõesti suur soov võistelda ja hea on seda teha, kui eelarve ei löö seina ette. See motiveerib ja inspireerib mind oma riiki esindama. Roheline tuli on olemas, tuleb lihtsalt teha,” kinnitab breiktantsija.

Suurt abi annab talle endiselt ka vanemate ja oma tantsukooli toetus. “Kõik võimalused tulevad mulle kätte tänu heale tugivõrgustikule ja tiimile. Spordistipendiumit ei saa niisama küsida, vaid peab olema ette näidata tulemusi ja eesmärke ning minul on need täna juba olemas. Ma ei treeni niisama, vaid kõrgemate sihtide nimel. Loodan, et aina enam suhtutakse ka Eestis meie alasse tõsisemalt ning kujuneb selge arusaam, et tänavatants on sport,” ütleb Melani.
Oma esimese stipendiumi üle on väga õnnelik ka Evert Markus Sirendi, kes tegeleb hip-hop ja locking tänavatantsustiilidega. “See toetus näitab igal juhul, et Eesti Tänavatantsijate Liit päriselt hoolib oma tublidest liikmetest, kes on toonud häid tulemusi Eestis ja välismaal. Ma olen väga tänulik, et sain Põlvamaa fondist rahastuse,” kinnitab Sirendi. Tema kasutab stipendiumi, et minna esimest korda elus Summer Dance Forever tänavatantsuvõistlusele Amsterdamis.
“See on Euroopa üks suurimaid võistluseid ja festivale, mida olen väiksest saadik vaadanud. Siiani olen koos vanemate ja treeneritega abiga leidnud ressursse, et üldse välismaale õnnestuks minna. Niisugune toetus hoiab palju kulusid kokku ja on suureks abiks. Ma usun, et see võimalus aitab mul avardada oma silmaringi, end koolitada ja inspireerida ning see kõik on aluseks, et Eestit tulevikus veel paremini maailmas esindada. Välismaal võistlemine on teistmoodi kogemus,” ütleb ta.

Breiktantsija Kirsti Adosoni isa Rünno Adoson tõdeb omalt poolt, et iga toetus on tähtis ja annab spordiala arengule hoogu juurde. “Kindlasti antakse täna toetuseid veel vähe ja tänavatantsu arengusse võiks panustada rohkem ka riiklikul tasandil. Meie tegemistele on palju tuge andnud Põlva linn ning see stipendium on nüüd ka suureks abiks, võttes arvesse, et aastas kulub treeningutele ja võistlustele märkimisväärne summa. Eks kõik võtab aega ja tulebki aina rohkem tänavatantsu avalikkuses pilti tuua, sest muidu ei juhtu midagi. Inimesed peavad aru saama, et ka see on sport,” sõnab Rünno.
“Tavainimene kohati tantsusportlastee pingutusi päriselt ei näe, sest ka mina ise ei teadnud sellest asjast mõni aeg tagasi suurt palju. Vaadatakse, et need tantsijad seal laval siplevad ringi ja ongi kogu lugu, aga tegelikult on kõige taga õige tehnika,” lisab ta.
Lõppude lõpuks on noorsportlaste tegutsemise aluseks ikkagi huvi ja motivatsioon. Seda annab aga juurde silmaringi arendamine ja pidevalt asjas sees olemine. Välisvõistlustel käimine rikastab tantsijate maailmapilti tema sõnul olulisel moel ja annab motivatsiooni edasi pingutamiseks.
Lapsevanemana on temalegi võistlustel käimisest kujunenud justkui omaette elustiil. “Suurlinnades on ehk lastel lihtsam ise liikuda, aga väiksemate kohtade puhul on lapsevanemad nii-öelda taksojuhid. Samas tuleb tõdeda, et mida rohkem on võimalusi käia, seda suurem on ka noorte huvi. Tähtis on näha protsessi ja meil on juba Kirstiga tulemusi ette näidata. Vanad videod on talle isegi piinlikud vaadata, kuigi asja mõte ongi ju see, et pidevalt liigume edasi. Lisaks pean ma oluliseks seda kogukonda, mida tantsijad võistluste ja sündmuste käigus avastavad. Mul on hea meel, et see hoiab noori rumalustest eemale,” ütleb ta.
Hoidke silm peal ka meie punktiskooril: https://tanavatantsijad.ee/tulemused/

Kohtume juba järgmisel võistlusel, 26. juulil Camp Of Hip-Hop Battle Day II 2025