Juba 9. ja 10. augustil jõuab breiktants esimest korda Pariisis olümpiamängude kavasse ning selgub ajalool esimene olümpiavõitja sel alal. Kes on favoriidid ja kuidas võisteldakse?
Kui 2018. aastal oli breiktants kavas noorte olümpiamängudel, siis nüüd võisteldakse augustis suurel olümpial, Pariisi kesklinnas, Place de la Concorde väljakul.
Olümpiale pääsesid üle maailma kokku 16 naist ja 16 meest. Meeste seas tasub olümpiavõidu nimel silma peal hoida meeste seast kindlasti nendel tantsijatel: Shigekix (Aasia meister), Phil Wizard (Panaameerika meister), Dany Dann (Euroopa meister) ning Victor.
Naiste seas on head võimalused kuldmedaliks olemas Jaapanist pärit tantsijatel B-girl Ami ja Ayumi, hiinlannal 671 ning Leedu juurtega B-girl Nickal.
Olümpial on eelvoorudes tantsijad jagatud neljaliikmelistesse gruppidesse ja igast nelikust pääsevad edasi kaks parimat, kes ette nähtud aja jooksul kõige rohkem võite teenivad. Sealt edasi võisteldakse veerandfinaalidest kuni medalimatšideni välja. Kõik võistlused toimuvad 1v1 formaadis ja kolme roundi alusel, kus iga roundi lõpus kohtunikud hääletavad ja kolme vooru peale selgub edasipääseja.
Battle’i süsteem tähendab seda, et tantsuplatsil on korraga vastamisi 2 tantsijat, üks punasel poolel, teine sinisel poolel. Kõigil tantsijatel on igas roundis aega tantsida maksimaalselt 1 minut.
Kui mõlemad tantsijad on lõpetanud oma etteasted, peavad kohtunikud koheselt tegema otsuse, kasutades tahvelarvuteid. Otsus avalikustatakse koheselt suurel ekraanil, ainult finaalides mitte.
Tantsijad hindavad üheksa kohtunikku ning arvesse võetakse tehnikat, originaalsust, sooritust, sõnavara ja musikaalsust. Iga asi neist annab 20% kogu tulemusest. Olümpial on peakohtunik, kes jälgib kõigi teiste kohtunike tööd.
Kiireks analüüsimiseks ja hindamiseks on kohtunikel tahvelarvutid, millega toimetab kohapeal IT-tiim. Tahvelarvutites on kohtunikel iga kategooria jaoks liugur, mida saab vastavalt tantsijate tulemusele suunata kas punase või sinise poole suunas, mis automaatselt arvutab protsentuaalselt kokku täpse tulemuse.
Muuhulgas mängivad breigivõistlusel olulist rolli MC ja DJ, kes peavad olümpial olema erapooletud. Näiteks DJ peab kummalegi tantsijatele laskma sama lauluosa, mitte ühele instrumentaali ja teisele lüürikaosa. MC peab elama tantsijatele võrdselt kaasa.
Need on olümpiale kvalifitseerunud breiktantsijad:
16 B-Boyd
Lee (NLD)
Hong10 (KOR)
Hiro (JPN)
Lithe-ing (CHN)
Jeffro (USA)
Amir (KAZ)
Menno (NLD)
Quake (CHN)
Kuzya (UKR)
Lagaet (FRA)
Victor (USA)
Phil Wizard (CAN)
Shigekix (JPN)
DanyDann (FRA)
Billy (MAR)
J-Attack (AUS)
16 B-Girlid:
Ami (JPN)
Ayumi (JPN)
Syssy (FRA)
Logistix (USA)
Yingzi (CHN
Kate (UKR)
Anti (ITA)
Vanessa (PRT)
Stefani (UKR)
Carlota (FRA)
Nicka (LTU)
India (NLD)
671 (CHN)
Sunny (USA)
Raygun (AUS)
Elmamouny (MAR)
NB! 17ndana pääses olümpiale B-girl Talash Afganistanist, kellele antakse võimalus 16. kohal oleva b-girliga batteldada, et selgitada, kes olümpiale eelvoorudesse osalema pääseb.